Zde bych se chtěla podělit o zkušenosti a postřehy

ZÁVISLOSTI

Kouření

Při práci s kuřáky je naprosto zřejmé, že půlku práce odvede klient, který má absolutní rozhodnutí se závislosti zbavit -  terapie se může podařit na první sezení. Při zpracování závislosti na cigaretách se nejdříve zpracovávají chutě na cigaretu. Pak je vidět, že každý člověk je originál, pokaždé se další posun terapie odvíjí úplně jiným směrem (někdy se odťukávají jen fyzické potíže při vynoření emoce například: nemůžu dýchat, svírá se mi žaludek atd.) Obecně bychom se pak měli dotknout těchto témat: oblíbené denní doby na kouření, rituály, při kterých si zapaluje, jestli si umí představit sebe jako nekuřáka, pocity, když má absťák, situace, kdy si dal první cigáro,  co mu bude chybět, až nebude kouřit, co mu brání v úspěšnosti odvyknout si..Je toho opravdu moc na jedno sezení (ale i takové zázraky se dějí,že to pro jednou stačí), případné  další zájemce prosím o trpělivost. Mám pocit, že někteří klienti to jdou jen zkusit - kouří celý život třeba i více než krabičku denně a když nepřestanou ze dne na den kouřit, tak to vzdají. Každý je však ohromen, jaké souvislosti jsme v jeho životě odhalili.  

Přejídání

Stresy někdo řeší tak, že si jde zapálit, někdo se večer vrhá do ledničky. Na jedlíky jsem vybavená manuálem otázek, ve kterých probereme rituály, jak se cití s jídlem a bez jídla, kdy se naučil přejídat, co si vyslechl o jídle v dětství, jak se cítí s nadváhou, jak by se cítil štíhlý, co mu brání v úspěchu, kdy naposledy držel dietu a špatně to dopadlo atd...opět se vynoří zajímavé souvislosti, například, že nás maminka odměňovala salámem a my se pak večer u ledničky potřebujeme také odreagovat a odměnit za prožitý stresový den.

 

FYZICKÉ PROBLÉMY

Mám za sebou několik super úspěšných případů, kdy bolest (záda, kyčle atd.) byla vyřešena ihned po několika kolech. Pracuje se se konkrétní bolestí, která ustupuje nebo se mění, vše se "odťukává" do nepřítomnosti bolesti - tedy do nuly. Musím říci, že některé bolesti se nepodařily ihned odstranit, znovu zdůrazňuji, že je potřeba také spolupracovat s lékařem, EFT umí zpracovávat pouze psychosomatické problémy. Když už je problém tak daleko, že to je vyhřezlá ploténka nebo pokročilá artróza, degenerativní změna, tak je operace a bolest tlumící lék zřejmě na místě. 

STRACH, TRÉMA

Strach z porady, ze šéfa, ze zkoušky - "je mi zle, bolí mě žaludek, nezvládnu to...". Pro metodu EFT celkem jednoduchá témata, pracuje se s naprostou konkrétností  - kde je srach uložený v těle - konkrétní situace, osoby, příznaky.

PRÁCE SE ZVÍŘATY

Mám již zkušenosti i s použitím EFT na zvířatech. Můj klient - kůň - už nekulhá a podle páníčka vypadá spokojeně. Obecně vzato se nejdříve zpracovává pán (např.mám vztek na psa, že mi utíká), pak se empatický majitel naladí na svého miláčka a popisuje, jaký má zvíře pocit, co ho bolí atd. Je to neuvěřitelné, ale jde to!

DĚTSKÉ PROBLÉMY

Myslím, že všichni tuší, problémy dětí nejsou problémy jen jejich. Jestliže je malé dítě úzkostné, špatně prožívá některé situace, je také třeba někdy pracovat i s maminkou nebo nejbližším rodičem. Zatím mám zkušenost, že práce se samotnými dětmi není tak náročná na čas - malé strachy byly vyřešeny do půl hodiny. Úspěšně jsme s malými klienty zvládli například paniku z odběru krve, trhání zubů a strach být sama v posteli.´

ÚNAVA

V tomto případě byla únava způsobena problémem ve vztazích v rodině, při následném hovoru tři týdny po sezení byla paní jak vyměněná - vztah se synem se zlepšil a únava zmizela